​RAKETOVÍ MODELÁŘI OPĚT VE HŘE

24.12.2018        V září loňského roku, po mnoha letech nečinnosti,  se na SVČ Maják Vyškov opět rozjel kroužek raketového modelářství.  Celý rok docházelo 5 kluků a 1 dívka. V březnu se uskutečnila první místní soutěž. Již o měsíc později jsme se zúčastnili krajského přeboru žáků v Letovicích, kde jsme ze 6-ti možných medailí získali všech šest. Nejvíce se dařilo benjamínkovi týmu Frantovi Karasovi, který se stal dvojnásobným krajským přeborníkem a to v kategorii padák a streamer. Ještě musím zmínit kvalitní výsledek Kuby Ambrože, který si vybojoval 3. místo v padáku. Těmito výsledky se všichni kvalifikovali na mistrovství ČR žáků, které se letos konalo v Krupce u Teplic.  Po náročné přípravě jsme tam vyrazili poslední červnový víkend.

V sobotu se začínalo padákem. Silný vítr odnášel modely do nepřehledného terénu a při pravidlu možnosti použití 2 modelů na 3 starty, se stala soutěž velmi fyzicky náročnou a dramatickou. Nakonec stříbrnou medaili v posledním kole vybojoval Mirek Sádlo.  A jen kousek chyběl k další medaili, protože kluci byli ještě na 4. a 5. místě. Poté následovala nejtechničtější kategorie, raketoplán. Zde zabojovala jediná dívka v našem týmu Alča Špičáková, která získala 3. místo.  Po krásných startech a s velkým rozdílem oproti zbytku startovního pole se Mistrem republiky stal Čenda Topor.  V neděli se pak létala kategorie streamer, která je nejnáročnější na správné odhadnutí termiky. Změnil se i soutěžní formát, který je náročnější, ale divácky atraktivnější. Po základní kolech se pak létá vyřazovacím způsobem semifinále a finále. Po základní části suverénně vedl Jirka špičák. Do finále pak prošel on a ještě jeden od nás. Ve finále Jirkova raketa bohužel trochu uhnula z ideální dráhy a to ho stálo drahocenné sekundy. Tak skončil na nepopulárním 4. místě. Zadařilo se však Mirkovi Sádlovi, kterému se mu podařilo vybojovat stříbrnou medaili. Na tomto mistrovství již druhou.

Celkově jsme do Vyškova přivezli 4 medaile z MČR. Spoustu medailí z krajského přeboru a ještě dalších soutěží. Opětovná činnost raketových modelářů ve Vyškově byla tedy zahájena úspěšně. Pokud by nějaký kluk či holka měli zájem přidat se mezi nás, tak již od října jsme opět na SVČ Vyškov a scházíme se každý pátek.

. . . : : : více informací o kroužku raketových modelářů : : : . . .

. . . : : : video z akce raketových modelářů : : : . . . 


Autor: Ing. Jiří Špičák, vedoucí kroužku

Naši partneři